SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?

20 Ekim 2020 tarihinde oluşturuldu.
SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir.

SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi aşağıdaki türlere ayrılır;

SRC1: Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı
SRC2: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı
SRC3: Uluslar Arası Eşya-Kargo Taşımacılığı
SRC4: Yurtiçi Eşya-Kargo Taşımacılığı

SRC (MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ) Alabilme Koşulları

SRC1 ve SRC 2 alabilmek için 26 ile 63 yaş arasında olup lise mezunu olmak gerekmektedir.
SRC3 ve SRC 4 alabilmek için 19 ile 63 yaş arasında olmak gerekmektedir.
NOT: SRC 1’i alan SRC 2‘yi, SRC 3’ü alan SRC 4’ü almış olur.

Kimler SRC Belgesi Almak Zorundadır ?

Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında açıklandığı gibi;taşımacılık işini meslek olarak yapacak kişilerle;her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker v.b. araçları kullanan sürücüler ile, il sınırları içinde 100 km. ye kadar mesafedeki şehir içi taşımalar hariç olmak üzere, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil ile okul taşıtı sürücülerinin alması gereken belgedir.

SRC Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için Ulaştırma Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlara başvurup yeterli eğitimden geçen ve Ulaştırma bakanlığının yaptığı sınavdan 60 tam puan ve üzeri alanlar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

NOT: Ulaştırma Bakanlığı SRC ,sınavlarını yılda 4 kez Ulaştırma Bölge Müdürlüklerininin bulunduğu illerde yapmaktadır.Her bir sınavda sadece tek bir türde SRC belgesi alınabilir.Bunun anlamı şudur:hem yük hem de yolcu türü SRC belgesi almak üzere başvurup ,eğitimi tamamlayan kişiler ,eğitim sertifikalarını aynı anda almakla birlikte sınav da her biri için ayrı ayrı sınava tabi tutulurlar.Eğitim sertifikası 2 yıl boyunca 4 kez sınava girme hakkını verir.4 hakkını kullanıp başarılı olamayan adayların yeniden eğitime tabi tutulması gerekmektedir.

SRC Eğitimi ve Sertifika Süresi

SRC belgesine başvuru yapmak isteyen sürücülerin ,5 günlük SRC eğitime katılmaları gerekmektedir. SRC eğitimine katılan sürücülere, eğitimini tamamladıktan sonra kursumuz tarafından eğitimi müteakip Ulaştırma Bakanlığı onaylı eğitim sertifikası verilir.Bu eğitimi tamamlama sertifikası kursiyere 2 yıl da 4 kez sınava girme hakkı verir.. SRC sınavında baraj 100 puan üzerinden 60 puandır. SRC belgesi başvurusu yapan sürücüler kimlik ve ehliyet fotokopisi ile ilk başvurularını kursumuza gelerek yaptırabilirler.. SRC eğitimlerinde devam zorunludur.